Property in Alanya. Ideal Estates, +90 532 777 4 777

Doğrudan Yabancı Yatırım

Doğrudan Yabancı Yatırım

Last Updated on Kasım 12, 2023 by Ideal Editor

Türk Gayrimenkul Sektöründe Doğrudan Yabancı Yatırım

2011 yılında, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründeki Toplam Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) miktarı 8 çeyrek içinde kaydedilen en yüksek seviye olan 200 milyon dolar olarak belirlendi. “Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektörü İkinci Çeyrek 2011” raporuna göre, gayrimenkul sektöründeki yabancı yatırım, aynı yılın ilk yarısına kıyasla iki katına çıkarak 292 milyon dolara ulaştı. Yabancı alıcılar için gayrimenkul satışlarının toplam değeri de 1.242.000 dolara yükselmişti. Türk gayrimenkulüne yüksek düzeyde doğrudan yabancı yatırımın nedeni, bir ilgi konusu olmuştur.

Yılın ikinci çeyreğinde, Türk gayrimenkulüne olan yabancı doğrudan yatırımlar özellikle ticari gayrimenkul sektöründe büyüme gösterdi. Bu, ekonominin olumlu bir gelişimini gösterdi. Ofis ve alışveriş merkezi pazarları da bu sektöre önemli katkılarda bulunarak olumlu sonuçlar doğurdu. Sanayi binaları, depolar, ofis binaları ve alışveriş merkezleri için inşaat izinlerindeki artış, gayrimenkul yatırımlarında bir yükselişe neden oldu. Satın alma gücündeki artış ve orta sınıf tüketici tercihlerindeki değişiklikler, perakende sektörüne yatırımı artırmış ve bu sektörün payını artırmıştır.

Avrupa Birliği Giriş Süreci

Türkiye’nin AB’ye girmesi beklenirken, ülke gelecek yıllarda gayrimenkul yatırımcıları için çekici bir fırsat olarak kalmaya devam ediyor. Ülke, yabancı doğrudan yatırım ve güçlü bir ekonomi ile şu anda bir gayrimenkul patlaması yaşıyor, büyüyen bir Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYİH) sahip. Muazzam plajları ve tercih edilen iklimi, Türkiye’yi birinci sınıf bir tatil destinasyonu haline getiriyor. Ülke aynı zamanda mükemmel değer sunan yüksek kaliteli, sahil konumlu gayrimenkullere sahip, bu da yabancı doğrudan yatırım için sermaye artışı potansiyeli sağlıyor. Diğer AB destinasyonlarından daha uzun yazları olan Türkiye, uygun hava koşulları nedeniyle ülkede kalmaya yönelik ziyaretçileri çekiyor.

Türkiye’deki yatırım gayrimenkulleri sadece yüksek getiri arayanlar için çekici değil, aynı zamanda düşük bir yaşam maliyeti ve samimi bir topluluk arayanlar için de cazip. Sonuç olarak, Türkiye tatil evi satın almak isteyenler için popüler bir yer haline geliyor. Ülkenin hızlı büyümesi ve gelişimi gibi birçok faktör, Türkiye’yi çekici bir yatırım (FDI) fırsatı haline getiriyor. Ayrıca popüler bir turistik destinasyon olması ve Ege ve Akdeniz kıyıları gibi tercih edilen bölgelerde gayrimenkul satın alınabilmesi gibi avantajları bulunuyor. Avrupa ülkelerinde artan gayrimenkul fiyatları ile birlikte, Türkiye’nin gayrimenkul piyasasına yapılan yatırım, alıcılar ve yatırımcılar için daha da çekici ve karlı hale geliyor.

Compare listings

Karşılaştırmak