Property in Alanya. Ideal Estates, +90 532 777 4 777

Uluslararası Gayrimenkul Hisse Senedi Borsası

Uluslararası Gayrimenkul Hisse Senedi Borsası

Last Updated on Kasım 12, 2023 by Ideal Editor

Uluslararası Gayrimenkul Hisse Senedi Borsası

Türkiye, ülke genelindeki gayrimenkulleri küresel olarak pazarlamayı mümkün kılacak uluslararası gayrimenkul hisse senedi borsası başlatmayı planlıyor. 2017’de Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bankaların inşaat sektörünü finanse etmekte zorlandığını açıkladı. Alternatifler arayışında olan hükümet, canlanan endüstrinin büyümesini sürdürmek için bir çözüm geliştirdi.

Ulaşılan çözüm, Uluslararası Türkiye Gayrimenkul Borsası’nın oluşturulmasıydı. Bu sistem, gayrimenkul sektörünü finanse etmek için sertifikaları kullanır. Ayrıca birçok ülkeden yatırımcının Türk gayrimenkulüne yatırım yapmasına olanak tanır.

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Daimi Komitesi (COMCEC) tarafından desteklenen bu borsa, Temmuz 2017’de tam anlamıyla faaliyete geçti. Şimdi, hisse senetleri ticaret yetkisi almış herhangi bir gayrimenkul projesinde, arazi satın almalarından alışveriş merkezlerine ve konut topluluklarına kadar, aracılar hisse senetleri ticaret yapabilirler.

Bu yenilikçi sistem, geleneksel bir hisse senedi borsası gibi çalışır. Yönetim organı, COMCEC içindeki 57 ülke için risk-free ve erişilebilir olduğunu garanti eder.

Gayrimenkul Sertifikaları

Gayrimenkul Sertifikası olarak bilinen sertifikaların çıkarılmasıyla ilgili sorumluluk Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) aittir. Bu sistem, gayrimenkul projelerini daha küçük paylara böler ve geliştiriciler için alternatif finansman seçenekleri sunar.

Bu tür finansmanı alabilmek için başvuru sahipleri Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurmalıdır ve Borsa İstanbul (BIST), Türkiye’nin merkezi ticaret noktasıdır. Yalnızca tasarım veya inşaat aşamasında olan projeler kurul tarafından onaylanır. BIST, sistemin odak noktası olarak finansmanı, edinimden ziyade, hedefler.

Borsa İstanbul üzerinden hem konut hem de ticari projeler sertifikalarını alıp satabilir. Bu sistem, sınırlı tasarrufu olanlar için birçok avantaj sunar, bunlar arasında sertifikaları daha sonra tapu almak veya inşaat tamamlandığında gayrimenkul değerleri arttıkça olası değer artışından faydalanmak için sertifikaları satma yeteneği bulunmaktadır.

Üniteler açık artırmada satıldığında elde edilen gelir tüm sertifika sahipleri arasında bölüştürülür. Yatırımcılar, sertifikalarını borsada diğer yatırımcılara satabilme seçeneğine de sahiptir.

Sertifikalar, proje büyüklüğüne ve finansman ihtiyaçlarına bağlı olarak çıkarılır ve metrekare veya parasal değerleri temsil edebilir. Konut projeleri, gelecekte daha fazla sertifika satın almak için potansiyel alıcılar için erişilebilir bir yatırım yapma olanağı sunan 1 ila 200 Türk lirası arasında parasal değerlere sahip sertifikalar çıkarır.

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Daimi Komitesi, Türk gayrimenkul hisse senedi borsa piyasasını kurmada rol oynamıştır. Sertifika sahipleri faiz geliri elde etmedikleri için İslami finans prensipleriyle uyumludur. Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, sertifika Borsa İstanbul’da işlem gördüğü için garantili bir gelir yoktur.

Compare listings

Karşılaştırmak