Property in Alanya. Ideal Estates, +90 532 777 4 777

Türkiye’deki Yabancı Yatırımlar Artıyor

Türkiye'deki Yabancı Yatırımlar Artıyor

Last Updated on Kasım 12, 2023 by Ideal Editor

Türkiye’deki Yabancı Yatırımlar Artıyor: Resmi Rakamlar

Resmi Türk istatistiklerine göre, 2003 ile 2017 yılları arasında Türkiye’deki Yabancı Yatırımlar Artıyor. Yabancılar Türkiye’de 42 milyar ABD Doları değerinde gayrimenkul satın aldılar. 2013’ten önce, yeni bir yasa ile ülkeler arasında karşılıklı alım hakkına gerek olmadığı için, Orta Doğu alıcılarının Türkiye’de satın alımını kolaylaştıran bu sektörde bir artış yaşandı. 2003 yılında yabancı alıcılara yapılan satışlar 998 milyon ABD Doları idi, ancak 2017 yılında bu rakam 4.64 milyar ABD Doları’na fırladı. Son 5 yılda 99.650’den fazla ev, Türk olmayan vatandaşlara satıldı. Sektör uzmanları, Türk Lirası’nın mevcut değerine dayanarak, toplam satışın 2019’a kadar 50 milyar ABD Doları’na ulaşabileceğini tahmin ediyorlar.

2018’in ilk çeyreğinde, Türkiye’de yabancı gayrimenkul alımlarında bir önceki yıla kıyasla %20’lik bir artış oldu. Bu rakam Nisan ayında %25’e yükseldi ve toplamda 2043 konut yabancılar tarafından satın alındı. Bu alıcılar arasında en yaygın olan uluslar Iraklı, Suudi, İranlı, Kuveytli ve Rus’tu. İki destinasyon, yabancı alıcılar arasında en popüler olanlar olarak kalmaya devam etti. Antalya ve İstanbul, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründeki yabancı yatırımlar için öncü destinasyonlar olarak kalmaktadır.

Istanbul

İstanbul, uzun süredir hem yabancı hem de yerli gayrimenkul alıcıları için ilk tercih olmuştur. Şehir, yeni ve ön inşa projelerinde hızla bir artış yaşamaktadır. Bu projelerin birçoğu şehir merkezinin dış bölgelerine odaklanmıştır, özellikle de Avrupa yakasında, ki aynı zamanda dünyanın en büyük seyahat merkezlerinden biri olacak Yeni İstanbul Üçüncü Havalimanı’nın da bulunduğu bölgedir.

Antalya

Antalya bölgesi, turistler ve göçmenler için tercih edilen bir yer olup, Belek, Kemer, Kaş, Kalkan ve Side gibi daha küçük sahil destinasyonlarını, Alanya ve merkezi şehir gibi daha büyük alanları içermektedir. Canlı, çok kültürlü ortamı, özellikle Ruslar, Almanlar, Doğu Avrupalılar ve Britanyalılar gibi çeşitli yabancı uyrukluları çekmektedir.

Compare listings

Karşılaştırmak