Property in Alanya. Ideal Estates, +90 532 777 4 777

Antalya, 1 Milyonun üzerinde Yabancı Turisti Ağırladı

Yabancı Turisti

Last Updated on Ekim 24, 2023 by Ideal Editor

Türkiye’nin popüler tatil destinasyonu Antalya, “Hürriyet Daily News” tarafından bildirildiğine göre şimdiden 1 milyonun üzerinde yabancı turisti ağırladı.

Antalya ili, bu yıl 17 milyon yabancı turisti ağırlamayı hedefliyor ve Vali Ersin Yazıcı, Rusların tüm ziyaretçilerin yüzde 30’unu oluşturarak en büyük ziyaretçi grubunu oluşturduğunu doğruladı. Almanlar yüzde 24 ile ikinci sırada yer aldı, ardından İngilizler üçüncü sırada geldi. Diğer önemli ziyaretçi grupları arasında İranlılar, Polonyalılar, İsrailliler, Danimarkalılar, Ukraynalılar ve Hollandalılar bulunuyor.

Vali, gelecek turizm sezonu hakkında iyimserlik ifade etti ve Avrupa ve İsrail’den daha fazla turist beklentisi olduğunu dile getirdi. Yerel otel endüstrisi de yüksek talep bekliyor, birçok otelci yüksek talep bekliyor. Antalya Havalimanı şu anda yabancı ülkelerden gelen 100’den fazla uçağı her gün ağırlıyor.

Yabancı Turisti Ağırlanan Sayıları

Türkiye, 2023 yılında 60 milyon yabancı turisti ağırlamayı hedefliyor; geçen yıl turist gelişinde bir artış yaşandı ve ülkeyi ziyaret eden yabancı sayısı 2021’deki 24,7 milyondan 45 milyona yükseldi. 2022’de Almanlar, 5,7 milyon gelişleri ile yabancı turist gelişinin başında yer aldı, Ruslar ise yüzde 11,7 veya 5,2 milyon ile tüm yabancı turist gelişinin yüzde 11,7’sini oluşturdu. İngilizler 3,4 milyon geliş ile üçüncü sırada yer aldı.

Bu yıl Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenen yaklaşık 7 milyon Rus ile yaz sezonu boyunca Rusya’dan Türkiye’ye 171 uçuş yapılması öngörülüyor, daha önceki yerel medya raporlarına göre.

Compare listings

Karşılaştırmak