Property in Alanya. Ideal Estates, +90 532 777 4 777

Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali

Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali

Last Updated on Ekim 24, 2023 by Ideal Editor

Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali

Günler azalırken, 21. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali hızla yaklaşıyor. Bu yıl festival, Türk Cumhuriyeti’nin 100. yılını ve Türk kültürünü ve mirasını kutlayacak. Yıldız Tilbe, Azerin, Tan Taşçı, Hadise ve Arslanbek Sultanbekov gibi birçok ünlü sanatçı, festival boyunca sahneye çıkarak yetenekleri ve varlıklarıyla festivali aydınlatacaklar.

Festival, müzik, dans, tiyatro ve sanat sergileri gibi geniş bir etkinlik yelpazesi sunacak. Ayrıca geleneksel Türk yemekleri ve el sanatları gibi birçok kültürel etkinlik de yer alacak. Festival, Türk kültürünü öğrenme ve Alanya’nın güzelliğini deneyimleme harika bir fırsattır.

Uluslararası Festival, her yıl Alanya’nın kültürel değerlerini ve mirasını küresel ölçekte tanıtmayı amaçlayan yıllık bir etkinliktir. Her yıl farklı temalarla düzenlenen Festival, kardeş şehirlerden katılımı teşvik eder. Önceki Festivaller, unutulmuş ve eskimiş kültürel değerleri canlandırmayı hedeflemişlerdir. Selçuklu döneminden esinlenen, ipek kültürü, dokuma, yerel mutfak, göçebe göçleri ve hatta muz gibi bu Festivaller, mirasımızın zenginliğini başarıyla sergilemiştir.

Gelenek haline gelen festival alanı, şimdi Alanya’da yaşayan yerel sakinlerin ve yabancıların tarih boyunca yaptığı katkıları onurlandırmak için bir platform olarak hizmet vermektedir.

Alanya International Tourism & Art Festival

Festival, YÖRÜK GÖÇ MİRASI ile başlayacak

Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali, 21. yılında geri dönüyor! Festival, 2-4 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin Alanya şehrinde düzenlenecek. Festivalin teması “Türk Devletleri ve Türk Cumhuriyeti’nin 100. Yılı” olarak belirlenmiştir. Festival, müzik, dans, tiyatro ve sanat sergileri dahil olmak üzere geniş bir etkinlik yelpazesi sunacak. Ayrıca geleneksel Türk yemekleri ve el sanatları gibi birçok kültürel etkinlik de bulunacak.

Festival, 2 Haziran Cuma günü geleneksel Yörük Göçü ve Festival Korteji ile başlayacak. Kortej, saat 17:30’da Atatürk Anıtı önünde başlayacak ve İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu’nun saat 18:30’da sahne alacağı İskele Şelalesi’nde son bulacak.

ARSLANBEK SULTANBEKOV, HADİSE, TAN TAŞÇI, AZERİN VE YILDIZ TİLBE KONSERLERİ

Festivite, saygın sanatçı Arslanbek Sultanbekov’un büyüleyici açılış konseriyle başlayacak, 2 Haziran Cuma günü saat 21:00’de. Büyüleyici Belediye Binası’nın muhteşem manzarası eşliğinde, onun muhteşem performansını sergileyecek devasa bir sahne sizleri bekliyor.

Saat 22:00 olduğunda, ışık ilustres sanatçı Hadise’ye kayacak, o da izleyicileri etkileyici varlığı ve büyüleyici melodileriyle büyüleyecek. Müzik endüstrisinde gerçek bir ışık olan Hadise, sanatını tanık olan herkesin kalbinde unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.

Ertesi akşam, 3 Haziran Cumartesi günü saat 22:00’de, Tan Taşçı sahne alacak ve Alanya halkını en sevilen şarkılarının bir koleksiyonu ile serenade edecek. Onun duygusal sesi havada yankılanırken, duyguları harekete geçirecek ve izleyicilerin kalplerinin derinliklerini karıştıracak melodik bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

Bu olağanüstü festivali sonlandırmak için büyüleyici Azerin, 4 Haziran Pazar akşamı saat 21:00’de sahneye çıkacak. Ardından, saat 22:00’de ikonik Yıldız Tilbe, sahnedeki yerini alarak tutku ve müzikal parlaklıkla dolu muhteşem bir finali garanti edecek.

Alanya International Tourism & Art Festival

Türk dünyasının zengin kültürel mirası festivalde sergilenecek.

Festivalin dokusu içinde, Türk kültürüne ve sanatına adanmış canlı bir etkinlik yelpazesi sergilenecek. Türk mutfağı, el sanatları, performans sanatları, edebiyat ve müzik, bu olağanüstü mirasın ihtişamını sergilemek için bir araya geliyor. Nihai amaç, küresel ölçekte kültürel değişimi teşvik etmek ve Türk Dünyası’nın kültürünün derinliklerini dünyaya ışık tutmaktır.

Üye ülkeler Türk Devletleri organizasyonuna katılacak.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, festivalin orta alanına büyük bir çadır kuracak, etrafına sekiz daha küçük çadır yerleştirilecektir. Bu alan, ziyaretçilerin Türk kültürel mirasının geleneksel ve çağdaş yöntemlerini öğrenmelerine olanak tanıyacaktır.

Çadırlar, Türk Devletleri Organizasyonu üye ülkelerine tahsis edilecektir. Bunlar Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ı içerecektir. Gözlemci ülkeler (Macaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkmenistan) de çadırlar tahsis edilecektir. Bu çadırlarda ülkeler, geleneksel el sanatlarını (resim, keçe, kumaş, kilim vb.), gastronomi ve mutfak kültürlerini sergileyecekler.

Bu, ziyaretçilerin Türk dünyasının zengin kültürel mirasını öğrenme fırsatıdır. Sizi bu özel etkinliğe katılmanız için davet ediyoruz!

Sergiler, festivale görsel bir zenginlik katacak.

Orta meydanın en büyük çadırı ve etrafındaki küçük çadırlar, şunları içeren çeşitli sergileri sergileyecekler:

 • Yıl Anma Madeni Para Basımı Sergisi
 • Türk Devletleri Otağları Sergisi
 • Minyatür Atatürk Kıyafetleri Sergisi
 • Kırmızı Beyaz Bayrak Sergisi
 • Cumhuriyet Arşivleri Fotoğraf Sergisi
 • Tarihteki Türk Devletleri ve Bayraklar Sergisi – Cumhuriyetin 100. Yılı
 • Türk Devletlerinin 100. Yıl Damgası Sergisi
 • Türk El Sanatlarının 100. Yıl İlhamları Sergisi
 • Siyah Beyaz Fotoğraf Sergisi
 • Geçmişten Günümüze Uluslararası Fotoğraf Yarışması Ödül Kazanan Fotoğraflar Sergisi
 • Geleneksel El Sanatları Sergileri
 • Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Eser Sergisi
 • Keçe Sanatı Sergisi

Bu sergiler, ziyaretçilere benzersiz bir fırsat sunacak. Ziyaretçiler, Türk halkının tarihini, kültürünü ve geleneklerini öğrenecekler.

Festivalde 400 stand yer alacak.

Festival kapsamında, ziyaretçileri ağırlamak için İskele’de yaklaşık 400 stand yer alacak. Türk Dünyası’nın zengin kültürel mirasının tanıtılacağı kültür ve sanat standları ile Alanya’nın yöresel lezzetlerinin tadılacağı ve tanıtılacağı yiyecek ve içecek standları ziyaretçi akınına uğrayacak.

ALANYA BELEDİYE BAŞKANI SN. YÜCEL’DEN FESTİVALE DAVET

Başkan Adem Murat Yücel, 2 Haziran Cuma günü başlayacak ve 3 gün sürecek olan Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’ne tüm vatandaşları davet ediyor. Festival, göçebe göçleri, konserler ve sergiler gibi birçok etkinliği içerecek.

Başkan Yücel, “Bu yıl temamızı Türk Devletleri olarak belirledik ve Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız unutulmaz bir festival bizi bekliyor. Yaklaşık 400 stand ile misafirlerimizi İskele’de ağırlayacağız ve akşamları düzenleyeceğimiz konserlerle eşlik edeceğiz. Tüm vatandaşlarımızı ve ziyaretçilerimizi kültür, sanat, gastronomi ve eğlence dolu festivalimize davet ediyorum.”

Festival, herkes için Türk halkının tarihini, kültürünü ve geleneklerini öğrenme fırsatı sunuyor. Aynı zamanda Alanya’nın güzelliğini ve arkadaşlarınız ve ailenizle eğlenme fırsatı sunuyor.

Compare listings

Karşılaştırmak