Property in Alanya. Ideal Estates, +90 532 777 4 777

Alanya Kalesi ve Kızıl Kule

Alanya Kalesi ve Kızıl Kule

Last Updated on Ekim 24, 2023 by Ideal Editor

Alanya’da ziyaret edilecek yerler: Alanya Kalesi ve Kızıl Kule

Alanya, Türk Rivierası’ndaki sahil kasabasıdır ve antik Selçuk mirası ile modern tatil köylerinin eşsiz bir karışımını sunar. Alanya’da gezilmesi gereken ana cazibe merkezlerinden biri Alanya Kalesi ve Kızıl Kule. Bu tarihi simgeler, Akdeniz Denizi ve çevre sahil hattının nefes kesen manzaralarını sunar.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi, 6 km uzunluğundaki surlarla çevrili ve 10 hektarlık bir yarımada üzerinde bulunur. Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kuruluşu ve kurucuları hala bilinmemektedir, ancak coğrafyacı Scylax, M.Ö. 4. yüzyılda Alanya’dan Coracesium olarak bahsetmiştir.

Anadolu Selçuklu Sultanlığı, Alanya’yı kazanarak Akdeniz kıyısında güçlü bir kaleye sahip olmanın yanı sıra denizde ve karada da güçlü bir temele sahip olmuştur. Kale’nin yer altı su sarnıcı, uzun kuşatmalar sırasında hayatta kalması için oldukça önemli olan 12.000 metreküp su depolayabilir. Süleymaniye Camii, Yukarı Kale’deki Osmanlı çarşıları ile kapalı pazar ve geleneksel Alanya evleri, keşfedilmeye değer Osmanlı döneminden kalma eserlerdir.

Kızıl Kule

Kızıl Kule, 13. yüzyılda Alaeddin Keyqubad I’nin emriyle inşa edildi ve amacı denizden gelebilecek saldırılara karşı limanı, tersaneyi ve Alanya Kalesi’ni korumaktı. Kulenin sekizgen şekli ve kırmızı tuğla dış cephesi, ortaçağ Akdeniz savunma yapılarının benzersiz bir örneğini oluşturur. Kayalık bir temel üzerine inşa edilen kulenin doğu tarafında 33 metre yüksekliğe sahiptir, ancak batı tarafında 3 metre daha kısadır. Kırmızı tuğla dış cephesi, ona benzersiz ve unutulmaz bir görünüm kazandırır ve hem ziyaretçilerin hem de yerel halkın favorilerindendir.

Alanya Kalesi ve Kızıl Kule, kültürel ve tarihsel önemlerini vurgulayarak 2015 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Siteleri olarak tanınmıştır.

Kale’nin etkileyici duvarlarına, kulelerine ve tahkimatlara hayranlıkla bakın, yüzyıllar boyunca zamanın sınavını geçmişlerdir. İmparatorluk Kızıl Kule’ye bakın ve tepesinden nefes kesen manzaraların tadını çıkarın. Tarih keşfetmek, plajda güneşin tadını çıkarmak veya sadece muhteşem manzaraların tadını çıkarmak isteseniz de, Alanya Kale ve Kızıl Kule göz ardı edilmemesi gereken yerlerdir!

Compare listings

Karşılaştırmak