Property in Alanya. Ideal Estates, +90 532 777 4 777

Türk Gayrimenkulleri-Getirilerde %100 Artışı

Türk Gayrimenkulleri-Getirilerde %100 Artışı

Last Updated on Ekim 16, 2023 by Ideal Editor

Türk Gayrimenkulleri-Getirilerde %100 Artışı

Türk Gayrimenkulleri-Getirilerde %100 Artışı, sermaye artışı için son derece karlı bir ortam olarak kendini kabul ettirmiş, yatırımcılara sadece iki yılda parasını ikiye katlama şansı sunuyor.

Mart 2021’de piyasaya giren akıllı yatırımcılar tarafından satın alınan konutlar, sahip oldukları değerlerin hızla yükseldiğini gördü. Bu keskin emlak değeri artışı, 2022 yılında ev fiyatlarının ABD doları cinsinden ifade edildiğinde %75 arttığı dönemde zirve yaptı.

Merkez Bankası’nın Alternatif Politikaları

Türk Merkez Bankası’nın geleneksel faiz artırma önlemleri yerine talebi azaltmak amacıyla faizleri büyük ölçüde azaltan sıradışı para politikası, bu paradigma değişikliğinin arkasındaki en önemli etkenlerden biriydi. Bu eyleme karşılık hiperenflasyon hızlandı ve yıllık tüketici fiyat endeksi üç haneli seviyelere doğru tırmanmaya başladı. Türk İstatistik Kurumu verilerine göre, bu dönüşüm, yeni atanan Merkez Bankası Başkanı yönetimindeki bankanın politika duruşunda bir değişikliğe neden olarak enflasyonun %48 düşmesine yol açtı.

Yabancı Emlak Satın Alımlarındaki Artış

Türk lirasının değer kaybetmesi, özellikle küresel pandemi sırasında uzaktan çalışma düzenlemelerine geçen insanlar için Türkiye’nin cazip bir lokasyon haline gelmesinde büyük bir rol oynadı. Türkiye’ye göç eden uluslararası göçmenler, yaşam giderleri lira cinsinden fiyatlandığı ve gelirlerinin ABD doları, euro veya İngiliz sterlini gibi güçlü para birimleriyle belirlendiği için avantajlı bir konumdaydı.

Çevrimiçi emlak pazarı Housearch.com tarafından yapılan bir araştırmaya göre, güzel plajları ve sahil güzellikleri ile ünlü bir şehir olan Antalya’da aylık yaşam maliyeti, dar bütçeli kişiler için sadece 1.000 $’dan lüks bir yaşam tarzı isteyenler için 2.000 $’a kadar değişiyor. Aksu bölgesinde suya yakın bir yatak odalı daire aylık yaklaşık 300 $ kiraya veriliyor, lüks mahallelerde Konyaaltı veya Muratpaşa gibi fiyatlar 950 $’a kadar çıkabiliyor. Dışarıda sık sık yemek yiyenler için aylık ortalama gıda maliyeti 400 ila 600 $ arasında değişmektedir.

Antalya’da toplu taşıma için aylık bilet sadece 25 $, taksi yolculuğu 0,50 $ / km veya saatlik 3,35 $ maliyettedir.

Resmi istatistiklere göre, yabancı emlak satın alımları sadece 2022 yılında %15,2 oranında muazzam bir artış gösterdi. Piyasa analistleri, bu işlemlerin büyük bir bölümünün Avrupalı emlak yatırımlarına alternatif arayan Rus alıcılarına ait olmasına rağmen, emlak fiyatlarının artma eğiliminin devam edeceği konusunda büyük ölçüde aynı fikirde. İstanbul, İzmir ve Bodrum gibi büyük şehirlerin gelişme oranları yavaşlasa da, sahil bölgelerinin hala büyük bir potansiyeli bulunmaktadır.

Sahil Lokasyonlarına Talep

Kuşadası, Kalkan, Antalya ve Alanya gibi bölgelerde daha fazla alıcı, kumsal mülklerde talepte artış olduğu açık bir trend oluşturuyor. Pandeminin başlamasından bu yana bazı bölgelerdeki deprem faaliyeti, emlak satışlarındaki yükseliş eğilimini durdurmak için pek bir şey yapmamış olsa da, belirsizliğin ortadan kalkması, uluslararası yatırımcıların güvenini artırdı. Bu gelişmeler, yabancı yatırımcıları Türkiye’nin emlak sektörüne yeniden yönlendirdikçe, emlak geliştiricilerini yeni projelerin tanıtımı için teşvik etmektedir. Ev fiyatları zaten inşaat maliyetlerini aşıyor ve büyük ölçüde yabancı talep tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor.

Compare listings

Karşılaştırmak