Property in Alanya. Ideal Estates, +90 532 777 4 777

Türkiye’deki kiralamalarda yüzde 25 sınırı kalkıyor

Removal of the 25% limit on rentals

Last Updated on Aralık 28, 2023 by Ideal Editor

Türkiye’deki kiralamalarda yüzde 25 sınırı kalkıyor

Ekonomist Nedim Türkmen, bugünkü köşesinde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in basına kapalı bir toplantıda,Türkiye’deki kiralamalarda yüzde 25 sınırı kalkıyor duyurduğunu belirtti.

Özellikle büyük şehirlerde konut kiraları hızla yükseliyordu. Ancak, 1 Temmuz 2022’de hükümet konut kiralarında %25 sınırlama getirdi. Bu karar, bazı ev sahipleri ile kiracılar arasında çatışmalara neden oldu ve birçok olaya yol açtı. Ekonomist Nedim Türkmen, bugünkü köşesinde bu konuya detaylı olarak değindi.

Türkmen, köşesinde, Bakan Mehmet Şimşek ile iş dünyası temsilcileri arasında yapılan basına kapalı bir toplantının notlarını belgelediğini ifade etti. Türkmen, Şimşek’in konutlardaki %25 kira artış sınırlamasının kaldırılacağını açıkladığını belirtti.

MEHMET ŞİMŞEK’TEN SON DAKİKA AÇIKLAMALARI

Türkmen, “Üç gün önce iş ve finans dünyasının temsilcileriyle yapılan basına kapalı bir akşam yemeğinde kendisine yöneltilen sorulara verdiği cevaplardan çıkardığım önemli konuları paylaşmak istiyorum” ifadesini kullanarak, toplantıya katılan kendisi ve üç arkadaşının paylaştığı notları topladıklarını da vurguladı.

Erdoğan’ın uygulanan programına tam destek verdiğini belirten Türkmen, “İnanın ya da inanmayın, seçim sonrası beklentilerinizi anlayamıyorum. Bu program seçim sonrasında aynı şekilde devam edecek; sabır ve kararlılıkla uygulayacağız” dedi.

%25 SINIRI UZATILMAYACAK!

Tele1’in bildirdiğine göre, konut kiralarında kira artışlarına %25 sınırlama getiren ve 1 Temmuz 2024’te sona erecek olan düzenleme, gelecek dönemde ihtiyaç duyulmayacağı için uzatılmayacak. Hükümet, bir kişinin ilk ve ikinci evi için değer bazlı farklı vergi oranları planlıyor. Plan, firmaların yatırım projelerini, 1 milyar Türk Lirası’nın altında toplam yatırım tutarına sahip olanlara aracı bankalar aracılığıyla Yatırım Taahhüt Avans Kredisi (YTAK) sağlayarak desteklemeyi içeriyor. Kredi, maksimum 10 yıl vadeli olarak verilecek.

“Fiyatlandırmamızı ve geleceğe dair beklentilerimizi geçmiş enflasyona değil, beklenen enflasyona dayandıracağız. Rezerv biriktirmeye devam edeceğiz. Cari açığımızın en önemli nedeni, 30 milyar dolara ulaşan altın ithalatımızdır. Yüksek enflasyon aylarını hesaplamadan çıkarırsanız, 2024’ün ikinci yarısında enflasyonda bir düşüş göreceksiniz.”

“Burası tüm iyi insanlarla dolu, ancak onlara kurallar koymazsak, ülkenin iyiliğini düşünmeyecekler; bildiklerini yaparlar. Ham madde ve yarı mamul ithalatındaki yüksek gümrük vergilerinin azaltılması bu aşamada mümkün değil” dedi.

Compare listings

Karşılaştırmak